wtorek, 31 lipca 2018

Odznaka pamiątkowa II Inspektoratu Zamojskiego AK
W czerwcu 2018 r., aby upamiętnić działanie ww. organizacji antykomunistycznej oraz jej żołnierzy postanowiłem zaprojektować i stworzyć odznakę pamiątkową II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. 
Odznaka została zaprojektowana na bazie krzyża maltańskiego, zawiera nazwę organizacji, nazwy czterech miast obejmujących obwody organizacji oraz datę jej powstania (1948), pseudonim dowódcy (Jar) oraz datę ujęcia z bronią w ręku ostatniego żołnierza (1954) i jego pseudonim (Orlik). Efekt finalny wyszedł jak na zdjęciu.
Autor projektu i fundator - Bartłomiej Szyprowski (wzór odznaki objęty moimi prawami autorskimi - kopiowanie wzoru odznaki bez mojej zgody zabronione).

4 sierpnia 2018 r. - na Zamojszczyźnie - odbyłem spotkania z osobami związanymi z II Inspektoratem Zamojskim AK i wręczyłem im odznakę pamiątkową, w tym Pani ppor. Wandzie Piłat (łączniczka oddziału Henryka Kwaśniewskiego "Luxa"), Panu Piotrowi Bartnikowi (żołnierz oddziału Józefa Złomańca "Mosiądza, współpracował z Janem Hadamem "Agrestem"), Panu Janowi Hadamowi  (syn Jana Hadama "Agresta"), Panu Edwardowi Hadamowi (syn Jana Hadama "Agresta"), Panu Januszowi Szewlukowi (syn Czesława Szewluka "Orlika"), Panu Ryszardowi Borowskiemu (syn Wacława Borowskiego "Sierpa"), Panu Andrzejowi Hulanickiemu (członek rodziny Ludwika Rogalskiego "Kanciarza").

Jan Hadam

Piotr Bartnik

Wanda Piłat

Janusz Szewluk

Ryszard Borowski
Andrzej Hulanicki

Inicjatywa odznaki pamiątkowej została przyjęta bardzo pozytywnie przez wszystkich, z którymi się spotkałem.
W czasie spotkań .rozmawialiśmy na temat żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK, o których pamięć jest nadal pielęgnowana wśród ludzi związanych z jej działaniami. Podnoszono m.in. kwestię upamiętnienia szeregu osób wchodzących w jego skład, którzy stracili życie w walce, zostali straceni z wyroków WSR czy odbyli wieloletnie więzienia, nie tylko w zasięgu lokalnym (coroczna impreza :Konspiracja w klasztorze" w Radecznicy organizowana m.in. przez Wojciecha Kondrata) lecz również w zasięgu ogólnokrajowym.
Wszyscy rozmówcy, w szczególności ostatni żyjący członkowie czy współpracownicy II Inspektoratu Zamojskiego AK,  przekazali pozytywne relacje z udziału w imprezie organizowanej w lipcu 2018 r. w Radecznicy i zapowiedzieli chęć ponownego w niej udziału.

       W sobotę 4 sierpnia 2018 r, w czasie pobytu u Marcina Poździka w Szczebrzeszynie otrzymałem, wydane ostatnio z inicjatywy ŚZŻAK Okręg Zamość, Fundacji Szczebrzeszyn Kultur i Roztoczańskiego Parku Narodowego, reprinty czterech tomów opracowań dr. Zygmunta Klukowskiego z lat 1945-1947 (Niemcy i Zamojszczyzna 1939-1944, Terror niemiecki na Zamojszczyźnie 1939-1944; Zamojszczyzna w walce z Niemcami 1939-1944; Dywersja w Zamojszczyźnie 1939-1944). Składają sie na nie relacje uczestników ówczesnych wydarzeń. Bardzo dziękuję za to, że Marcin Poździk pamiętał o mnie i przekazał je. Opracowania dr. Klukowskiego wnoszą wiele informacji, często niezbyt znanych, na temat działalności na Zamojszczyźnie, a z uwagi, że były pisane bezpośrednio po wydarzeniach okupacyjnych przedstawiają " swieże", w ówczesnym czasie, spojrzenia na nie. Wydanie tych pozycji to bardzo cenna inicjatywa tym bardziej, że do tej pory nie były one wznawiane. Pozytywnie należy ocenić ich szatę graficzną oraz wydanie w twardej oprawie.Bartłomiej Szyprowski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz