niedziela, 11 listopada 2018

Pomnik w Łabuńkach Pierwszych

W latach 70. na miejscu cmentarza wojennego z I wojny światowej w Łabuńkach Pierwszych postawiono pomnik ku czci dwóch "aktywistów" Służby Polsce: Jana Ćwika i Jana Kostrubały, którzy zostali zastrzeleni 7 maja 1951 r. przy Domu Ludowym w Łabuńkach przez żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej: Stanisława Pakosa "Wrzosa" oraz Mieczysława Szewczuka "Włocha".  Nota bene na pomniku wskazywano błędna datę śmierci tj. 6 maja 1951 r.



Pomnik ten, pomimo, że dotyczył członków SP, wiele lat był miejscem spotkań członków rodziny i osób z Łabuniek czczących pamięć Stanisława Pakosa "Wrzosa", bowiem w tym czasie "Wrzos" jako "żołnierz wyklęty" nie był  nigdzie upamiętniany. Miejscowa ludność nazywała go "pomnikiem Pakosa" i zbierała się tam w rocznicę śmierci "Wrzosa", który zginął w kol. Brudek 20 grudnia 1951 r.


Jakiś czas temu ktoś z pomnika usunął tablicę upamiętniającą J. Ćwika i J. Kostrubałę, ale sam obelisk stał nadal. Ostatni raz w takim stanie widziałem go we wrześniu 2018 r. 



W listopadzie 2018 r. oglądałem pomnik w związku z chęcią upamiętnienia członków II Inspektoratu Zamojskiego AK: Stanisława Pakosa "Wrzosa", Józefa Pysia "Ostrego" i Kazimierza Piotrowskiego "Cygana".  Planowane było obejrzenie ww. miejsca oraz ewentualna wymiana tablicy  na nim. Niestety okazało się, że pomnik zmienił swój wygląd. Z kamiennego obelisku usunięto sylwetkę orła wzbijającego się do lotu, zamieszczono nową tablicę oraz dobudowano z lastryka obramowanie schodków i krzyż w miejscu orła. Jak się dowiedziałem zmiana nastąpiła w wyniku działania Urzędu Gminy w Łabuniach.

Na tablicy umieszczono napis: "Wdzięczni Tym, którzy "czynem wojennym budzili Polskę do Zmartwychwstania". W Roku Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski Polski 1918-2018. Społeczność Gminy Łabunie".  
Należy pochwalić władze gminy za usunięcie "reliktu komunizmu", choć jak się wydaje usunięcie tablicy ku pamięci członków SP było "inicjatywą oddolną" na co może wskazywać niekompletne wyrwanie tablicy, której czarny kawałek był na obelisku przez długi czas. Chęć upamiętnienia podjęta przez gminę jest godna pochwały. Szkoda tylko, że zmiany nastąpiły w dużym pośpiechu tj. wrzesień-1 listopad 2018 r. i nie ustrzeżono się błędów: Z zapisów tablicy niestety nie wynika kto został upamiętniony. Czy były to osoby z terenu Łabuń, Zamościa, a może całej Polski? I dlaczego nie wskazano ich imiennie. 
Ponadto w treści zapisu zawarto błąd w postaci napisu o "Jubileuszu 100-lecia Niepodległości" zamiast obchodzonego w tym roku "Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości". 
Tablicę wstawiono  nierówno w wycięcie znajdujące się w obelisku, co jest widoczne na pierwszy rzut oka. Moim zdaniem dodatkowo, z punktu widzenia estetycznego, umieszczenie elementów lastrykowych "gryzie się" z całością kamiennego obelisku, które raczej powinny współgrać tworząc harmonijną całość.
Z informacji na stronie Urzędu Gminy w  Łabuniach wynika, że uroczystości odsłonięcia pomnika odbyły się dzisiaj tj. 11 listopada 2018 r. o godz. 12.00



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz