sobota, 16 lutego 2019

Pamięć. 13 II 1951 r. Rocznica śmierci Kazimierza Piotrowskiego "Cygana"










Urodził się 15 czerwca 1930 r. w Brudku. Był synem Tomasza i Amelii zd. Kniaź. Ukończył 4 klasy szkoły powszechnej. Z zawodu był rolnikiem.
Od początków 1950 r. członek II Inspektoratu Zamojskiego AK i żołnierz oddziału Stanisława Pakosa „Wrzosa”. Od lutego 1950 r. najczęściej przebywał z Ryszardem Wińskim „Dziadkiem”. Uniknął aresztowania przez UB w kwietniu 1950 r. podczas akcji wymierzonej w II Inspektorat i ukrywał się kontaktując z żołnierzami tej organizacji m.in. z Czesławem Szewlukiem „Orlikiem” i Stanisławem Rajtarem Śmigułą”.
W lipcu 1950 r. „Cygan” oraz „Dziadek” i „Śmiguła” zostali zapoznani przez Danutę Pilarską ze Zbigniewem Uchnastem „Sylwanem” z antykomunistycznej Polskiej Armii Narodowej. Do spotkania doszło u Jakubiaka w Perespie. Uchnast, w porozumieniu z „Dziadkiem” i „Cyganem”, przystąpił do sporządzania planu Tyszowiec, na którym zaznaczono miejsca zamieszkania „aktywistów” PPR niebezpiecznych dla organizacji i współpracowników UB. Plan ten nie został jednak ukończony do chwili jego aresztowania. „Cygan” przebywał również na kwaterze u Jana Korgi z Klątw, gdzie omawiano szczegóły akcji ekspropriacyjnej na Urząd Wodno-Melioracyjny w Tyszowcach.
2 września 1950 r. „Dziadek” i „Cygan, zorganizowali akcję ekspropriacyjną w Urzędzie Wodno-Melioracyjnym w Tyszowcach. Wywiad w zakresie przewożenia pieniędzy przeprowadził Zbigniew Uchnast. Ustalił on, że pieniądze z Hrubieszowa do Tyszowiec przywoził pociągiem kasjer. Początkowo wykonanie akcji zaplanowano w pociągu lecz później zmieniono plan i akcji dokonano w Tyszowcach. Po wejściu do budynku urzędu „Dziadek” ubezpieczał na korytarzu, zaś „Cygan” sterroryzował bronią znajdujące się w biurze osoby. Po przeszukaniu pomieszczenia znaleziono teczkę z pieniędzmi, zaś osoby w biurze zamknięto na klucz. Zabrano 350 000 zł.  Następnie obaj udali się do Czesława Przebierowskiego do gminy Komarów.
30 grudnia 1950 r. został zatrzymany przez PUBP w Zamościu Zbigniew Uchnast, gdy usiłował dokonać akcji na kasjera Urzędu Wodno-Melioracyjnego w Tyszowcach. Podczas przesłuchania Uchnast zeznał, że zaplanował ją wraz z Mieczysławem Zyjewskim. Zyjewski był członkiem PAN a w jego mieszkaniu był punkt kontaktowy tej organizacji.
W nocy 12/13 lutego 1951 r. „Dziadek” i „Cygan” przybyli do domu Mieczysława Zyjewskiego w Zamościu, gdzie przenocowali. 13 lutego 1951 r. Zyjewski poszedł do spółdzielni fotograficznej, w której pracował a „Cygan” i „Dziadek” przebywali w jego mieszkaniu. Około godz. 9.00 Zyjewski wrócił do domu. Niedługo potem do jego mieszkania przyszli dwaj funkcjonariusze PUBP z Zamościa, którzy chcieli go zatrzymać w związku z ujawnieniem jego roli w akcji na kasjera UW-M. W momencie wejścia PUBP do mieszkania na podwórze wyszedł mężczyzna, który później na odgłos strzałów uciekł. Był to „Dziadek”. W mieszkaniu zastano Mieczysława Zyjewskiego, Julię Zyjewską, Danutę Pilarską i „Cygana”, który nie dał się wylegitymować i próbował uciec. Został jednak zastrzelony. Znaleziono przy nim dwa pistolety: P-31 i „TT” oraz dwa granaty. W teczce Danuty Pilarskiej znaleziono rewolwer „Nagan” i dwa granaty. UB aresztowało Danutę Pilarską oraz Mieczysława i Julię Zyjewskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz