środa, 2 maja 2018

Współczesne ślady 4. W.M. Wróblewski "Szum" i H. Kwaśniewski "Lux"

1.  Gliniska gm. Uchanie
Idąc śladami żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK nie mogłem pominąć Mieczysława Wróblewskiego "Szuma", dowódcy rejonu Grabowiec  oraz dowódcy "lotnej żandarmerii" tego Inspektoratu a co za tym idzie nie mogłem ominąć Glinisk, w których 23 V 1952 r. w stodole Stanisława Buciora zginął "Szum". Zdjęcia i szkic wykonane 1-2 V 2018 r. przeze mnie.
Gliniska. Budynek mieszkalny Józefa Buciora.

Gliniska. Obecny wygląd posesji Stanisława Buciora, na której zginął W.M. Wróblewski "Szum"

Gliniska. Obecny wygląd posesji Jana Gorajka

Gliniska. Szkic walki W.M. Wróblewskiego "Szuma"

Gliniska. Budynek mieszkalnyWładysława Tołpy - stan obecny - widok od strony ulicy

Widok na budynek mieszkalny Władysława Tołpy od strony lasu. Po prawej stronie za drzwiami widoczne ślady po pożarze

Budynek mieszkalny J. Tołpy - widoczne ślady po pożarze

Ten sam budynek. Po lewej stronie w głębi widoczna droga do Uchań. W budynku widoczne osmalone krokwie oraz w prawym rogu domu osmalone deski, na które położono nowe deski

Gliniska. W głębi posesja Józefa Buciora. W miejscu gdzie obecnie jest przystanek PKS była piwnica, przy której w czasie obławy na "Szuma" 23 V 1952 r. leżała linia obławy KBW.
2. Alojzów gm. Werbkowice
Kolejnym miejscem, które odwiedziłem była posesja Antoniego i Emilii Świszczów w Kol. Alojzów (obecnie Alojzów), gdzie ukrywali się żołnierze oddziału Henryka Kwaśniewskiego "Luxa" z II Inspektoratu Zamojskiego AK: Stanisław Borsuk "Suchy", Jan Wiśniewski "Zawór", Henryk Kwaśniewski "Lux" i Wacław Kwaśniewski "Mściwy". 15 XII 1951 r. w domu Świszczów przebywali ww. partyzanci oraz trójka domowników: Emilia Świszcz, Antoni Świszcz i Mieczysław Piłat. w wyniku obławy KBW i PUBP Hrubieszów zginęli "Lux" i "Mściwy" oraz ujęto "Suchego" i "Zawora". Aresztowano również rodzinę Świszczów i Mieczysława Piłata. Zdjęcia i szkic wykonane 1-2 V 2018 r. przeze mnie.
Alojzów. W centralnym punkcie posesja Świszczów. Widok z trasy Hrubieszów-Werbkowice. Stan obecny
Alojzów. Posesja Świszczów. równolegle do płotu stała stodoła, w której bronili się "Lux" i "Mściwy"
Alojzów. Posesja Świszczów. Miejsce gdzie stał budynek mieszkalny, w którym partyzantów zastała obława. widoczny zadaszony punkt był wówczas częścią domu.
Alojzów. Posesja Świszczów. Obława KBW i UB 15 XII 1951 r.
Zdjęcia i szkice wykonane przez B. Szyprowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz